mamtechnika.cz - Profesionální prodej a servis zahradní techniky, elektrického nářadí a krbových kamen. Tisíce spokojených zákazníků. Rychlá doprava., Návody, rady, tipy a videa

ESSOX splátky - zahradní benzínové elektrické krbová kamna
overeno
Údržba a servis malých motorů

Pro zajištění dlouhé životnosti a bezporuchového provozu malých motorů je nutné provádět pravidelný servis. Bez řádné údržby mohou být malé motory náchylné k poruchám, vyžadovat nákladné opravy nebo dokonce úplně selhat.

V následujícím článku přinášíme přehled efektivní údržby malých čtyřtaktních motorů a užitečné rady pro její provádění krok za krokem.

Vzhledem k tomu, že většina malých zařízení, jako jsou sekačky na trávu, zahradní traktory, sněhové frézy a motorové kultivátory, je poháněna spalovacími motory, měly by být alespoň jednou ročně servisovány a kontrolovány.

Při údržbě se obvykle mění olej, filtry, zapalovací svíčky a další součásti pro zajištění správné funkce motoru a zamezení jeho selhání. Bez pravidelné údržby se mohou problémy hromadit a vést k závažným poškozením, což může v konečném důsledku vést k nákladným opravám.

Hlavní přednosti pravidelné údržby:

- snížení emisí
- snížení spotřeby paliva
- prodloužení životnosti motoru
- zajištění provozní pohotovosti a bezpečnosti

Výměna oleje a olejového filtru

Úkolem olejového filtru je čistit motorový olej od kovových částic, prachu a zbytků spalin a chránit tak motor před opotřebením a poškozením. Olejový filtr a olej by se měly měnit vždy současně.

Pokud se olej pouze doplňuje, ale nikdy se zcela nevymění, zhoršuje se jeho mazací schopnost, dochází k degradaci aditiv a může dojít k rozpadu mazacího filmu, což vede k poškození motoru. Čím menší je množství oleje v motoru, tím častěji je třeba olej měnit. První výměnu výrobci doporučují po 5 hodinách provozu sekačky, pak stačí olej měnit za každých 25 provozních hodin, minimálně však jednou za sezónu.

Před výměnou je důležité motor zahřát na provozní teplotu, aby probíhala správná cirkulace oleje a ten absorboval usazené částice nečistot. Poté se starý olej vysaje. To lze provést pomocí odsávacího zařízení. Poté se odstraní starý olejový filtr a nahradí se novým. Jako užitečnou radu doporučujeme těsnění filtru před jeho vložením lehce naolejovat. Posledním krokem je doplnění čerstvého oleje, dosažení jeho požadované hladiny a kontrola případných netěsností. Přitom mějte na paměti, že maximální hladina náplně nesmí být v žádném případě překročena, jinak by kliková hřídel mohla olej napěnit.

Typy olejů

Motorový olej plní řadu funkcí. Mezi ty hlavní patří mazání a chlazení motoru. Kromě toho slouží jako ochrana proti korozi a zajišťuje odstraňování jemného kovového otěru, který vzniká obrušováním styčných ploch při pohybu pístu. V neposlední řadě motorový olej zabezpečuje jemné dotěsnění mezi pístem, pístními kroužky a pracovními plochami válce. Pro optimální mazání je třeba dodržovat intervaly výměny oleje doporučené výrobcem nebo provádět údržbu alespoň jednou ročně (nejlépe před sezónou).

Doporučené typy olejů:

- SAE 30 pro teploty vyšší než 5 °C
- SAE 10W-30 pro teplotní rozmezí od -18 °C do +38 °C
- SAE 5W-30 (syntetický) pro teplotní rozmezí od -30 °C do +40 °C
- SAE 5W-30 (polosyntetický) pro teplotní rozmezí od -30 °C do +30 °C
- Vanguard 15W-50 pro teplotní rozmezí od -15 °C do +50 °C

Vzduchové a palivové filtry

Při údržbě je třeba zkontrolovat nejen olejový, ale i vzduchový a palivový filtr na znečištění a v případě potřeby je vyčistit nebo vyměnit. Pokud je vzduchový filtr špatně udržován nebo není udržován vůbec, výkon motoru klesá a spotřeba paliva se zvyšuje. Když se filtrační médium palivového filtru ucpe a případně i zdeformuje nebo rozbije, mohou se do motoru dostat nefiltrované částice a způsobit jeho vážná poškození.

Vzduchové filtry

Vzduchové filtry zajišťují zachycování pevných částic nečistot z nasávaného vzduchu, aby chránily motor před znečištěním a poškozením a zajistily správný proces spalování.

Používané typy filtrů:

- papírové vzduchové filtry
- pěnové vzduchové filtry
- kombinované filtry

Palivové filtry

Ve většině případů je spalovací motor vybaven palivovým filtrem. Ten má za úkol filtrovat částečky nečistot z paliva. Palivový filtr je nutné čistit nebo měnit, aby se předešlo poruše motoru nebo jiných částí palivové soustavy. Filtr je obvykle umístěn v palivové nádrži nebo v palivovém potrubí mezi nádrží a palivovým čerpadlem nebo karburátorem. Umístění filtru lze nalézt v návodu k obsluze výrobce motoru.

Palivo

Při dlouhodobém uskladnění stroje např. mimo sezónu je ideální vyprázdnit nádrž i celou palivovou soustavu nebo zcela naplnit nádrž a přidat stabilizátor paliva, aby se předešlo jeho degradaci, protože nádrž není hermeticky uzavřena a klesá tzv. oktanové číslo a ztrácí se zápalná schopnost paliva. Proto by se měl benzín v nádrži spotřebovat nejpozději po dvou až třech měsících.

Zapalovací svíčky

V rámci standardní údržby je třeba kontrolovat, čistit a případně vyměnit zapalovací svíčku. Interval výměny zapalovací svíčky je cca 100 provozních hodin nebo alespoň jednou za sezónu.

Při výměně je nutné dodržet předepsaný utahovací moment, aby nedošlo k poškození svíčky nebo hlavy válce.

Karburátory

Karburátory malých motorů mísí vzduch a palivo v určitém poměru, aby bylo zajištěno účinné spalování v motoru. Vzhledem k tomu, že i tato součást může způsobovat provozní problémy, doporučuje se její pravidelná údržba.
U skleníků lepší sklo nebo polykarbonát?

Je lepší sklo nebo polykarbonát?

Láká vás si na zahradě postavit skleník pro zajištění ideálních podmínek pro pěstování rajčat, paprik nebo okrasných rostlin? Můžete se rovnou pustit do jeho výběru, protože jde rozhodně o krok správným směrem, hlavně pokud chcete každý rok sklízet krásně vyzrálé plody nehledě na nečekané výkyvy a nepřízeň počasí.

Při výběru skleníku se musíte zaměřit na několik zásadních věcí ? kromě jeho velikosti vás čeká důležité rozhodnutí, zda zvolit výplň ze skla, nebo polykarbonátu. Není možné jednoznačně říct, který z těchto materiálů je lepší, každý s sebou totiž přináší jisté výhody a nevýhody. V článku si právě tyto pro a proti představíme, abyste si mohli vybrat ten správný materiál v závislosti na svých preferencích.

Sklo

Sklo je generacemi osvědčený materiál přírodního charakteru, který přirozeně funguje jako UV filtr. Pro skleněné výplně skleníku je charakteristická poměrně vysoká odolnost proti vnějším vlivům, takže déšť, vítr, a dokonce ani kroupy běžné velikosti skleník nepoškodí. Propustnost světla navíc zůstává po celé roky téměř neměnná. Díky těmto vlastnostem se skleněné výplně skleníku mohou pochlubit velmi dlouhou životností. A když už přece jen přijde čas na jejich výměnu, například kvůli rozbití, dá se sklo jednoduše recyklovat.

U skleníků Limes se standardně využívá normované, 4 mm silné válcované sklo se vzorem a efektem rozptylu slunečních paprsků, které není třeba natírat.

Výhody rozptylového skla

+ životnost
+ přírodní materiál
+ pevné a tuhé - dodává skleníku stabilitu (odolnost např. vůči větru)
+ přirozený UV filtr daný křemičitou směsí
+ není nutné jej natírat
+ snadno nahraditelné a recyklovatelné
+ stálá propustnost světla oproti polykarbonátu (sklo nemění své fyzikální vlastnosti, tak rychle jako polykarbonát)

Nevýhody rozptylového skla

- relativně křehké
- náročnější manipulace

Polykarbonát

Polykarbonátová výplň je díky své pružnosti a pevnosti odolná proti nárazům a tím i proti rozbití. Ve skleníku zadržuje více tepla než skleněná výplň (pozor toto platí až od 8 mm desky a výše, 4 mm a 6 mm deska má podobné tepelně izolační vlatnosti, důležité jsou spíše tepelné mosty), což se hodí především na jaře, kdy jsou rána ještě chladná. Za nevýhodu polykarbonátu lze považovat větší kondenzaci vodních par, ta však nemá zásadní vliv ani na funkčnost, ani na životnost desek. Podrobnější vysvětlení kondenzace vodních par je popsáno níže v článku.

Ačkoliv polykarbonát nabízí oproti sklu zajímavé výhody, vzhledem k vyšší ceně a nižší životnosti má dle našeho názoru jeho využití význam pouze v případech, kdy hrozí zvýšené riziko rozbití skla a případné zranění osob. Existuje také možnost částečného zasklení polykarbonátem, pro jeho vyšší odolnost ho lze použít například pouze střechu. V případě zájmu o tuto možnost nás neváhejte kontaktovat.

Při volbě polykarbonátové výplně u skleníků Limes dodáváme v rámci modelových řad VARIANT a PRIMUS dutinkový vysoce kvalitní čtyřstěn AKYVER 8 mm (3 komory) a u skleníků HOBBY využíváme dvoustěn AKYVER 4 mm. Polykarbonát se z vnější strany ošetřuje UV filtrem a při montáži je třeba dbát na to, aby tato strana skutečně směřovala směrem ven. Hrany polykarbonátových desek jsou přímo od dodavatele zataveny - technologie uzamykání dutinek zabraňuje jemným prachovým částicím a pylu v pronikání dovnitř, a tak polykarbonát neztrácí svou čirost a významně se prodlužuje jeho životnost.

Výhody polykarbonátu

+ lehký a pružný
+ snadná manipulace
+ dobré tepelněizolační vlastnosti (až od 8 mm desky)

Nevýhody polykarbonátu

- vyšší cena
- časem mění své fyzikální vlastnosti (velmi nízká životnost oproti sklu)
- silný UV filtr cloní část světelného spektra
- kvůli své nízké váze snižuje odolnost skleníku vůči větru

Kondenzace vodních par

Kondenzace vodních par vzniká rozpínáním a smršťováním vzduchu uvnitř dutinek v závislosti na změnách tlaku v okolí, přičemž prostup vodních par skrze materiál je obousměrný. Technologie uzamykání dutinek nedokáže kondenzaci vodních par uvnitř dutinek zcela zabránit, její primární funkcí je zabraňování prachu a pylu v jejich znečištění.

Tvorba kondenzátu nemá vliv na vlastnosti a funkci desek a podle okolního počasí se kondenzát může z dutinek samovolně odpařit. Ovšem ve výjimečných případech, kdy se v dutinkách vytvoří sloupec vody, doporučujeme tyto dutinky otevřít (například nožem nebo vrtákem), nechat je vyschnout a následně zalepit speciálním silikonem.
Dvoububnová nebo disková sekačka?

Dvoububnová sekačka a diskovka mají několik společných vlastností.

Jedná se o žací ústrojí s podobnými záběry určená pro sekání vysoké trávy. Spojení s pohonnou jednotkou umožní naklopení v příčném směru a kopírování terénu. Oba adaptéry můžete jednoduše vyměnit za obracečku, mulčovač a mnoho dalšího příslušenství. Někteří zákazníci oba zmíněné modely sekaček kombinují, protože každý typ nabízí trochu jiné přednosti.

Disková sekačka trávu rozloží prakticky v celé šířce záběru. Je šetřnější k pokoseným stéblům a méně energeticky náročná na výkon motoru, protože trávu nikam neodhazuje.
Ideální využití pro chovatele, kteří suší seno na rozlehlých loukách bez překážek nebo jako náhrada lištových sekaček.
Nevhodné využití a s tím souvislé přetěžování nastane při čištění neudržovaných pozemků, hrbolatý terén má za následek vyšší strniště a v hustých typech porostů (jetelina, vojtěška) hrozí zahlcení.



Dvoububnová sekačka je nejuniverzálnější typ žacího ústrojí, který poseká opravdu všechno. Díky prostoru mezi rotory, které neustále aktivně vtahují travní hmotu, se tato sekačka nezahlcuje ani v hustých a přerostlých porostech.
Výhodou jsou kyvně uložené nože, zabraňující poškození při drobném nárazu a ochranný kryt bránící odletu pevných částic. Žací bubny lépe kopírují terén a vytvářejí nižší strniště.
Pro pohon dvoububnové sekačky je potřeba mnohem více energie, proto sestava vyžaduje alespoň 13HP. Výsledný pokos musíte při sušení sena rozhrabat.



Pokud si nevíte při výběru rady, neváhejte se ne nás obrátit, protože Dakr je sekání.
Provozování lokálních topidel s teplovodním výměníkem po roce 2022

Novelou zákona č.172 ohledně ochrany ovzduší došlo k podstatné změně zákona, a tím je vyškrtnutí lokálních topidel na pevná paliva s teplovodním výměníkem z přílohy č.11 zákona. Tato příloha stanovuje minimální emisní požadavky na spalovací stacionární zdroje na pevná paliva, které slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, které budou muset plnit již provozované zdroje od října 2022. Zdroje, které emisní limity nebudou plnit, budou muset být pod hrozbou pokuty až 50 tisíc korun odstaveny z provozu. Podle původního znění zákona patřily mezi takto "regulované" zdroje také lokální topidla s teplovodním výměníkem. Problém byl ovšem v tom, že emisní limity byly stanoveny pro emise CO, prachu a organických uhlovodíků podle normy ČSN EN 303-5, která platí pro teplovodní kotle. U lokálních topidel se při certifikaci ovšem ověřují pouze emise CO a nebylo by tak možné po roce 2022 věrohodně prokázat, zda již provozovaná topidla s teplovodním výměníkem plní také limity pro prach a uhlovodíky. Tento problém vyřešila novela zákona tím, že příloha č.11 již nebude platit pro spalovací stacionární zdroje, které jsou sice napojené na teplovodní soustavu ústředního vytápění, ale které jsou současně navrženy pro přímé vytápění místa instalace. Jinými slovy, emisní limity podle přílohy se nebudou týkat lokálních topidel, která jsou jednak určena k sálavému vytápění a současně i k ohřevu vody v teplovodní soustavě. Nuceně odstaveny z provozu tak budou muset být po roce 2022 pouze kotle tříd 1 a 2.
Infrasauny - typy zářičů

Typy zářičů a jejich pokrytí vlnových pásem

Karbonové zářiče jsou tvořeny tenkými karbonovými pásy, které vyvinou teplotu 70 - 170 °C. Karbonové zářiče se nahřívají pomaleji, naproti tomu mají delší životnost. Jejich výroba je dražší a tedy i pořizovací náklady jsou vyšší.

Distribuce infračervených paprsků je však u těchto topidel rovnoměrnější a efektivnější. Životnost karbonového zářiče je 12 000 provozních hodin. Tedy při běžném provozu (saunování 3x týdně 45 min.) vydrží až 90 let.


Z hlediska rozsahu spektra infračerveného záření pokrývají vlnové délky tj. IR- B, C.


Keramické zářiče pracují s teplotou 250 - 300 °C. Zářiče jsou proto chráněny extra ochranou mříží. Jejich start je velmi rychlý. Není proto zapotřebí velkého počtu zářičů v infrasauně. Nevýhodou může být větší spotřeba el. energie, ovšem vždy záleží na konkrétním typu infrasauny. Pořizovací náklady těchto topidel jsou nižší a životnost je 8000 provozních hodin. Tedy při běžném provozu (saunování 3x týdně 45 min.) vydrží až 60 let.


Z hlediska rozsahu spektra infračerveného záření pokrývají vlnové délky tj. IR- B, C.



Světelná keramická topidla (Red Light) vyvinou povrchovou teplotu 300 - 500 °C. Díky technologii těchto topidel je požadované teploty 60°C uvnitř infrasauny dosaženo nejrychleji ze všech tří námi nabízených typů. Jsou tvořena trubicemi z křemičitého skla, které kromě intenzivního sálavého tepla, vyzařují také světlo, které umocňuje jejich blahodárné terapeutické účinky. Standardní životnost je 60 let při běžném domácím používání, tzn. až 8 000 provozních hodin.

Z hlediska rozsahu spektra infračerveného záření je obdobný jako keramický zářič a pokrývají záření v rozsahu IR-B, C.



Plně spektrální zářiče (RedGlass) - vyzařují infračervené paprsky v celém jejich spektru záření tzn. včetně těch krátkovlných. Tyto mají z léčebného hlediska na lidský organismus ten nejvýznamější účinek, protože pronikají nejhlouběji do lidské tkáně. Vedle tepelného efektu produkují i efekt světelný. Nahřátí těchto zářičů je prakticky okamžité, tím se zkracuje doba na nahřátí sauny na požadovanou teplotu.

Z hlediska rozsahu spektra infračerveného záření pokrývají celé spektrum vlnové délky tj. IR-A, B, C.


Jak vybrat správnou elektrocentrálu?

Jak vybrat správnou elektrocentrálu?
Jak vybrat správnou elektrocentrálu?


Elektrocentrála neboli generátor elektřiny umožní napájet elektrická zařízení i v místech, kde není dostupná elektrická síť, skvěle může posloužit i jako záložní zdroj elektřiny. Výběr správně elektrocentrály bychom však neměli podceňovat. Nejedná o právě nejlevnější zařízení a nevhodně vybraná elektrocentrála přinese více starostí než radosti. V krajním případě může dokonce dojít k poškození připojených spotřebičů, nebo samotné centrály. Nejlépe je proto poradit se s odborníkem, ale i ta není na škodu vědět o centrálách alespoň několik základů.

V běžné elektrické zásuvce je střídavé napětí 230V/50Hz a pro takovéto napětí jsou konstruovány i elektrické spotřebiče. Jedním z požadavků na elektrocentrálu je tedy, aby byla schopna dodávat pokud možno stejné střídavé napětí, jako je v běžné zásuvce. Toho je možné u centrály dosáhnout několika způsoby.

Úplně nejlevnější centrály nemají žádnou regulaci, výstupní napětí je řízeno otáčkami motoru. Podle zatížení pak může jak napětí, tak frekvence na výstupu centrály velice kolísat. Takováto elektrocentrála je vhodná k napájení jednoduchých elektromotorů nebo žárovek, které nejsou na kolísání napětí tak citlivé. Problém může například nastat už při připojení moderní vrtačky s elektronickým řízením otáček, na složitějších spotřebičů rovnou zapomeňte.

Nejběžnější a finančně dostupné jsou elektrocentrály s tzv. AVR regulací. Konstrukce je relativně jednoduchá. AVR modul nepřetržitě měří napětí na výstupu centrály a podle potřeby reguluje napětí na budícím vinutí generátor tak, aby na výstupu bylo neustále správné, požadované napětí. Při regulaci však mohou vznikat drobné odchylky a zákmity, které mohou být nežádoucí při napájení především citlivější elektroniky. Tento typ elektrocentrály proto není vhodný pro napájení počítačů, televizorů, problém by mohl nastat i při napájení některých typů kotlů řízených pokročilou elektronikou.

Naprosto ideálních výsledků dosahují tzv. invertorové elektrocentrály. Motor pohání generátor a generovaná energie je pomocí elektroniky invertoru upravena tak, aby bylo na výstupu přesně požadované napětí i frekvence. Charakteristika výstupního napětí je proto dokonce nezřídka kvalitnější, než v běžné elektrické zásuvce, která může být ovlivněna různými rušivými vlivy. Invertorovou elektrocentrálou lze proto bez problému napájet i ty nejcitlivější elektronické přístroje.


Nejčastější chyba při nákupu elektrocentrály

Aby elektrocentrála zvládla napájet vše, co požadujeme, musí mít požadovaný výkon. Ten je udáván ve wattech (W) nebo kilowattech (kW). Požadovaný výkon vypočítáme tak, že sečteme příkon všech spotřebičů, které plánujeme k centrále současně připojit. Nesmíme však zapomínat, že zejména spotřebiče pracující na principu indukce (elektromotory apod.), mají při rozběhu vyšší příkon, než při následném běžném provozu (tzv. rozběhové proudy). Proto je třeba počítat s tím, že elektrocentrála by měla mýt alespoň o třetinu vyšší výkon, než je součet všech spotřebičů, které budou současně připojeny. V některých případech je dokonce doporučován až dvojnásobný výkon centrály, aby byla rezerva dostatečná. Pokud tuto rezervu nemáte, může se stát, že přetížená centrála bude zhasínat, bude vypadávat jištění, v krajním případě může dojít i k zničení přetížené elektrocentrály.

Pokud tedy máme jasno v tom, jak výkonnou elektrocentrálu budeme potřebovat, je velice důležité správně se rozhodnout, zda to bude elektrocentrála jednofázová, nebo třífázová. Proč je to tak důležité? Většina uživatelů asi neplánuje napájet spotřebiče třífázovým proudem. Problémem pak je, že výkon třífázové centrály je udáván součtem výkonu všech tří vinutí generátoru. Výkon jednoho vinutí je tedy třetina celého výkonu. Pokud k třífázové centrále hodláte připojit jednofázový spotřebič, který by měl příkon vyšší než je právě třetina výkonu (tedy výkon jednoho vinutí), je to nemožné.

Příklad: Třífázová elektrocentrála s výkonem 6000W může napájet jeden třífázový spotřebič s maximálním příkonem 6000 W, nebo maximálně tři jednofázové spotřebiče, každý s maximálním příkonem 2000W. Pokud k takovéto centrále budete potřebovat připojit jednofázový spotřebič s příkonem 2400W, není to možné.

Pokud tedy skutečně nepotřebujete napájet třífázové spotřebiče, je i z mnoha dalších důvodů lepší pořídit jednofázovou elektrocentrálu, která je schopna na jedné fázi podávat výkon podstatně vyšší. Nejen že může být levnější než obdobně výkonná elektrocentrála, můžete si zároveň ušetřit mnoho zbytečných starostí.
Jak si vybrat správnou sekačku?

Jak si vybrat správnou sekačku?
1. Velikost trávníku
Základním kritériem je velikost sečené plochy. Malá elektrická sekačka není stavěná na sečení louky a naopak velká sekačka s pojezdem se nemusí hodit na sečení několikametrové předzahrádky před domem. Pro základní orientaci použijte jednoduchý graf nahoře, který Vám udává vhodnost velikosti záběru vzhledem k předpokládané rozloze trávníku.

2. Povaha terénu
Pokud je váš trávník rovinatý, nebude hrát toto hledisko takovou roli. Pokud je ale členitý, s velkým převýšením či nerovnostmi, bude pro Vás snazší pracovat se sekačkou, která má vlastní pojezd a dostatečný výkon. Je možnost zvážit i model s velkými koly, která zlepšují výkon právě v náročnějším terénu.

3. Členitost terénu
Musíte sekat kolem stromů, skalek či jiných překážek? Pokud to velikost trávníku dovolí, vyberte si lehčí modely. U větších ploch zvažte model s předními natáčecími koly. Velmi dobře se manévruje se sekačkou, která má velká zadní kola.

4. Výbava
Věci jako skládací koš, snadno nastavitelná ergonomická řidítka, pohodlné nastavení výšky sečení či regulace rychlosti u modelů s pojezdem Vám mohou zpříjemnit čas, který budete věnovat péči o váš trávník.

5. Mulčování, sběr, výhoz
Existuje několik způsobů, jak naložit se sekanou trávou ? mulčování, sběr nebo výhoz. Pokud mulčujete, tráva je několikrát rozsekána až na malé kousíčky a přímo tak slouží jako přírodní zelené hnojivo. Mnoho modelů MTD nabízí možnost sekat dvěmi nebo dokonce všemi třemi způsoby už ve standardu, k některým potom můžete doobjednat vhodné příslušenství. Víceúčelové sekačky poznáte podle loga 2-in-1, 3-in-1 nebo 4-in-1.

1. výhoz, 2. sběr

1. výhoz, 2. sběr, 3. mulčování

1. výhoz, 2. sběr, 3. mulčování, 4. boční výhoz

Mulčování
1. Mulčování šetří čas
Vzhledem k technologii mulčování odpadá stálé vysypávání koše nebo starost s hrabáním posekané trávy.

2. Mulčování šetří peníze
Protože mulčovaná hmota slouží zároveň i jako skvělé přírodní hnojivo, ušetříte peníze za drahé chemické doplňky. Navíc brání vypařování vody, takže ušetříte i na závlaze.

3. Mulčování chrání trávník
Jemné kousíčky rozsekané trávy jsou vtlačeny mezi stébla a chrání tak trávník před intenzivním slunečním zářením a před vysycháním. Je to skvělý způsob, jak udržet svěže zelenou barvu trávníku po dlouhou dobu.

Abyste využili všechny výhody mulčování, měli byste dát pozor na to, abyste nikdy nesekali více než jednu třetinu výšky trávníku a v hlavní sezóně mulčovali jednou až dvakrát do týdne.

Zvláštní profil nožů a speciálně tvarované šasi mulčovací sekačky vytváří kolem žacího ústrojí turbulence, které znovu a znovu dopravují posečenou trávu zpět k nožům, kde je rozsekána na malinké kousíčky a následně vtlačena mezi stébla trávy. Posečená tráva tak doslova zmizí před očima.

Poznámka k výkonu motorů: Mnoho společností na českém trhu udává výkony měřené na základě již neplatných norem. Zákazník potom nemá šanci správného porovnání. MTD se rozhodla (podobně jako třeba Briggs&Stratton) uvádět v katalozích objem motoru. Vyšší objem znamená obecně výkonnější motor. Pokud má motor navíc systém OHV či DOV, znamená to pro zákazníka vyšší točivý moment (větší sílu) a nižší spotřebu. Tradice firmy MTD Vám dává záruku, že se Vám do rukou vždy dostane stroj osazený motorem špičkových výkonových parametrů.
Jak si vybrat správnou sekačku? 1
Jak si vybrat správnou sekačku? 2
Jak si vybrat správnou sekačku? 3
Jak si vybrat správnou sekačku? 4
Jak si vybrat správnou sekačku? 5
Mulčovací sekačka

Mulčování
Čím se stane sekačka mulčovací sekačkou?
Stane se tak díky dvěma prvkům: jedním je vypouklý tvar žacího ústrojí a druhým je vidlovitý tvar nože. Vnější část nože vytahuje trávu a seká ji. Vzduchové proudy v žacím ústrojí pak vtáhnout odřezky do víru a tam jsou po určité době rozsekány na nejmenší kousky. Nakonec vzniká díky vnitřnímu záhybu nože tlak, který tyto nejmenší částečky vrhne zpět na turf, kde se rozloží.

Proč mulčovat?
Kvůli kráse trávníku Není potřeba sbírat odřezky. Univerzitní studie dokazují, že trávníky jsou stejně zelené a rostou více, když se odřezky vrátí na trávu.

Úspora času
Jestliže odřezky nesbíráte, nemusíte se zastavovat a vyprazdňovat sběrací koš.

Netvoří se plsť
Z výzkumu vyplývá, že odřezky nepodporují tvorbu této vrstvy. Plsť vzniká z vláknitých částí travních rostlinek včetně stonku a kořene, ale ne z travního listu. Odřezky jsou z lístků a obsahují 80-85% vody. Rozkládají se rychle. Plsť se tvoří rychleji, jestliže se trávník přehnaně hnojí nebo zavlažuje a trávník přerůstá.

Snížení nákladů na hnojivo
"Když budete nechávat odřezky na trávníku, ušetříte až 1/4 nákladů na hnojivo," říká dr. Art Bruneau, odborník na trávu z univerzity v Severní Karolíně.

Zachycení vláhy
Odřezky trávy na trávníku zachycují vodu, protože chrání povrch půdy před přímým slunečním zářením a tudíž snižují odpařování. Když se rozloží, vzniká humus, který opět vstřebává vodu.

Sekejte často
Nenechte trávu dorůst do velké výšky. Použijte pravidlo o jedné třetině. Nikdy nesekejte více než 1/3 délky listu na jedno sekání. V mnoha oblastech se vyplatí sekat trávu v létě na větší výšku, aby se netvořilo velké teplo a travní rostlinky byly chráněny před poškozením teplem.

Provzdušňujte trávník
Na jaře budete možná uvažovat o pronájmu provzdušňovače, který odstraňuje hrudky v trávníku. Tím se otevírá půda a umožňuje se větší pohyb vody, hnojiv a vzduchu, urychluje se rozklad odřezků a zvětšuje růst kořenů.

Nepřehánějte zavlažování
V nejsušším letním období je potřeba trávník zavlažovat alespoň 1" vody za 5-6 dní. Většina rozstřikovačů má výkon asi 1/4"-1/3" vody za hodinu, takže musí být v provozu nepřetržitě alespoň 4 hodiny. Jestliže voda začne z trávníku vytékat před dosažením 1" sloupce, vypněte rozstřikovač, nechte vodu hodinu sáknout a pak pokračujte.
Vertikutátory/Provzdušňovače.

Vertikutátory/Provzdušňovače.
Vertikutátory, nebo-li provzdušňovače jsou nezbytnými pomocníky při údržbě trávníku. Právě teď, po roztátí sněhu a vysušení, je vertikutace jedním ze základních úkonů, který je nutný proto, aby proběhla regenerace travnaté plochy a abyste se mohli těšit z pěkného, zdravého a hustého porostu bez mechů a plevelů. A po letošní zimě, kdy sníh ležel na trávě extrémně dlouhou dobu a na mnoha místech se objevuje tzv. sněžná plíseň, je vertikutace doslova nutností. Pak bude mít trávník perfektní vzhled.

O revolučním akumulátorovém systému One Plus

O revolučním akumulátorovém systému One Plus










Nejflexibilnější systém akumulátorového nářadí na světě!!!

One Plus je nejflexibilnější systém akumulátorového nářadí na světě. V tomto systému je možné jeden akumulátor a jednu nabíječku použít současně u 6 různých strojů pro zahradu a u 24 typů elektrického nářadí.

Pružnost systému One Plus pro Vás znamená, že si můžete sestavit svůj vlastní systém akumulátorového nářadí, a to zcela dle vašich přání, jak a kdy budete chtít.

Kupte si jednou akumulátor a nabíječku, vyberte si nářadí, které potřebujete a s tímto jedním akumulátorem můžete provozovat všechny typy nářadí. To znamená, že ušetříte peníze, protože s každým novým nářadím nebudete muset znovu současně kupovat i akumulátor a nabíječku.

Možností volby mezi novým lithiovým akumulátorem s velkou výkonovou kapacitou a akumulátorem NiCd Vám systém One Plus nyní poskytuje ještě více flexibility při výběru přesně toho zdroje energie, jenž potřebujete, abyste mohli optimálně provést svou práci.

Váš vstup do systému One Plus:

KROK 1
Opatřete si lithiový nebo NiCd akumulátor a nabíječku.

KROK 2
Kupte si stroje, které potřebujete.

KROK 3
Používejte všechny stroje systému One Plus s jednou baterií.

KROK 4
Šetřete peníze, protože u vašeho dalšího akumulátorového stroje už nebudete muset současně kupovat ani akumulátor ani nabíječku.

One Plus
Vaše chytrá volba..

Proč kupovat vždy s každým nástrojem i novou drahou baterii a nabíječku? Proč s sebou vláčet a stále nabíjet několik různých baterií pro každý nástroj, který vlastníte? Největší výrobce aku nářadí na světě, firma RYOBI, Vám nabízí řešení - revoluční systém ONE+. Nyní Vám stačí jedna silná 18V baterie k tomu, abyste mohli pracovat s 30 různými stroji. Nabijte jedinou baterii a můžete vrtat, řezat či třeba brousit všude tam, kde to váš úkol vyžaduje. Bez kabelu, bez omezení.

Výhody ONE+:
špičková kvalita a know-how největšího výrobce aku nářadí na světě s 30-ti letou tradicí - firmy Ryobi
jediná silná baterie je zdrojem energie pro 30 různých druhů nářadí
nejucelenější a ve své třídě nejlevnější aku systém na trhu
zahrnuje i šest strojů na údržbu zahrady
vysoký výkon dovoluje zvládnout i ty nejtěžší úkoly
volnost pohybu bez otravného kabelu
k jediné baterii si pořídíte právě to nářadí, které potřebujete
řada nářadí ONE + se stále rozšiřuje
O revolučním akumulátorovém systému One Plus 1
Motory Snow ThorX OHV

Motory Snow ThorX OHV
perfektní řešení i do těch nejtvrdších podmínek

MTD je možná největším světovým výrobcem sněhových fréz na světě s desítkami let zkušeností s výrobou, testováním a provozováním těchto strojů od Aljašky až po Sibiř. Design fréz MTD, jako lídra ve svém oboru, se snaží každý rok kopírovat množství nových výrobců, původem převážně z Číny. Sladění a funkce jednotlivých komponentů u těchto výrobků je ovšem na velice nízké úrovni, které se rychle projeví právě v extrémních podmínkách, při kterých tyto stroje obvykle pracují. Odklízení sněhu většinou nepočká a je velice nepříjemné skončit uprostřed závěje s nefunkčním strojem nebo po ránu v ostrém mrazu frézu vůbec nenastartovat. MTD se snaží takovým příhodám maximálně předejít. Dosahuje toho výrobou v moderních továrnách v USA nebo Evropě, propracovanou kontrolou kvality, nákupem a používáním kvalitních surovin, testováním svých produktů v těch nejtvrdších podmínkách na celém světě a využíváním padesátileté zkušenosti s výrobou sněhových fréz.
Mezi klíčové komponenty každého podobného stroje patří samozřejmě kvalitní motor. Musí bez problémů nastartovat po mnohaměsíční pauze způsobené sezónností použití, musí nastartovat ráno po extrémně chladné kanadské zimní noci, kdy se teploty blíží i k -50°C, musí bez poškození přestát první minuty běhu, kdy je ztuhlý olej bližší svojí viskozitou vazelíně, musí být postaven natolik robustně, aby odolal drobným prohřeškům uživatelů při péči o něj atd.
Společnost MTD používá pro sezónu 2010/2011 výhradně svých motorů MTD řady Snow ThorX, které bezezbytku všechny výše popsané požadavky splňují a řadí se k nejlepším a nejspolehlivějším motorům, kterými se dnes dají sněhové frézy osadit.


Základní přednosti motorů Snow ThorX:

Systém OHV
Zapalovací svíčka i ventily jsou u tohoto systému (na rozdíl od systému SV) umístěny přímo nad pístem, v centru spalovacího prostoru, tj. v poloze, která zaručuje nejúčinnější zapálení a prohoření směsi paliva se vzduchem. Výsledkem jsou nižší spotřeba paliva, nižší emise a lepší průběh točivého momentu než u motorů se systémem SV.

Vložka válce z šedé litiny
Píst a pístní kroužky se velmi podobají těm používaným v automobilovém průmyslu. Díky použití vložky válce s šedé litiny se výrazně zmenšuje opotřebení, snižuje se spotřeba oleje motoru a výrazně se prodlužuje jeho životnost.

Kliková hřídel z kované oceli
Tento materiál má mnohem lepší poměr pevnost/váha než běžně používaná litina. Pro motor to znamená jednoznačně delší životnost.

Vačková hřídel z litiny
Velmi kvalitní druh litiny používaný u motorů MTD má jednoznačně lepší pevnostní parametry a delší životnost než běžně používané komponenty z polyamidu (nylon).

Heavy Duty ložiska klikové hřídele
Tyto průmyslová ložiska odolávají daleko lépe většímu zatížení a jsou méně náchylná k otěru způsobeného kontaminací oleje nečistotami nebo dokonce nízkým stavem oleje v klikové skříni.

Vyvažovací hřídel (pro typ Snow ThorX 90)
Vyvažovací hřídel je vyroben z litiny a je na něm excentricky umístěné závaží, které účinně vyvažuje vibrace vzniklé pohybem pístu, klikové hřídele a ojnice. Motor běží jemněji a má vyváženější chod s minimem vibrací.

230V elektrický startér (mimo MTD MTD M 53, MTD M 56, MTD M 61)
Z dlouholeté praxe vyplývá, že systémy, které pohání startér pomocí 12V baterie jsou za nízkých teplot neúčinné. Baterie nemá dostatek kapacity nastartovat stroj za teplot pod bodem mrazu. Frézy MTD a Yard-Man používají výhradně startér na 220V. Po připojení na běžnou zásuvku frézu lehce nastartujete stisknutím tlačítka. Jakmile je jednou motor teplý, lehce ho kdykoliv znovu nastartujete pomocí startovací šňůry.

Mechanický regulátor otáček motoru
Kontroluje otáčky motoru a vyznačuje se rychlou reakcí na náhlé změny v zatížení motoru, které jsou při odklízení sněhu běžné. Výsledkem je plynulý a bezproblémový přísun výkonu od motoru.

Dekompresní ventil
Minimalizuje sílu potřebnou k překonání komprese motoru při ručním startování a přispívá tak k velmi pohodlné obsluze stroje. hod startovací šňůry je tak rovnoměrný po celé délce a na vytažení šňůry je potřebné minimální úsilí.

Ruční sytič a nastřikovací benzínová pumpička
Nejspolehlivější řešení bezproblémového a snadného startu při teplotách pod bodem mrazu.

Elektronické zapalování
Indukční zapalování je pro použití za nízkých teplot ideální, protože vytváří déle trvající jiskru, nutnou k snadnému a spolehlivému startu i za nízkých teplot.

XXL hrdlo olejové nádrže a měřící tyčka hladiny oleje
Pro snadné dolévání oleje a kontrolu hladiny oleje i ve ztížených podmínkách.

XXL hrdlo nádrže na benzín
Dovoluje snadné doplnění paliva i bez použití trychtýře. Robustní uzávěr nádrže dovolí bezpečné dotažení bez rizika přetočení závitu (nebezpečí při sníženém citu při použití rukavic).

Ergonomický ovládací panel
Všechny ovládací prvky motoru jsou ergonomicky seskupeny na levé straně motoru. Všechny ovladače jsou dostatečně dimenzované, aby umožňovali snadnou obsluhu i v rukavicích.

XXL rukojeť startovací šňůry
Velká pohodlná rukojeť pro snadné startování motoru v rukavicích.

Výkonný tlumič výfuku s ochrannou proti popálení
Nový dvoukomorový tlumič výrazně potlačuje hluk motoru, což uvítá nejenom uživatel stroje, ale i sousedé v okolí.

Výkon motorů
Výkon motorů je relativní veličina. Různé způsoby měření vykazují rozdílné výsledky. Evropské normy přesně udávají, za jakých podmínek výkon měřit. Důraz je kladen na výkon motoru v pracovních otáčkách. Takto naměřený výkon naleznete u fréz MTD a Yard-Man na štítku stroje. Jedná se o výkon, který zákazník opravdu využívá. Někteří výrobci nebo distributoři stále uvádějí tzv. maximální výkon motoru, který se měří za jiných podmínek, než určuje evropská legislativa. Tento výkon (měřený při max. otáčkách na motoru zbavených veškerých filtrů atd.) potom nemá se skutečným použitím stroje mnoho společného a je zavádějící. U fréz MTD a Yard-Man ho uvádíme pouze pro hrubou orientaci a možnost srovnání s produkty, které se ještě neřídí platnými evropskými normami.
Motory Snow ThorX OHV 1
Motory Snow ThorX OHV 2


vynikajici prodejceNEJLEPŠÍ PRODEJCE ZAHRADNÍ TECHNIKY 2011NEJLEPŠÍ PRODEJCE ZAHRADNÍHO NÁBYTKUpecet2024topfirma

M&M Technika s.r.o.   Návody, rady, tipy a videa    objednávky: objednavky@mamtechnika.cz   dotazy: info@mamtechnika.cz ,   2024 (0.01s)

Návody, rady, tipy a videa Návody, rady, tipy a videa, sekačky, zahradní nábytek, fřezy, zahradní traktor, nářadí, zahradní, pily, malotraktory, krbová kamna, krby, fréza, drtiče, kompresory, elektrocentrály, štípačky, vertikutátory, provzdušňovače, kultivátory, motorové, krbová, skleníky, sněhové frézy, Návody, rady, tipy a videa
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Souhlasím Odmítnout

TOPlist