Univerzální kotvící systém vhodný pro většinu typů skleníků. Jednoduše, bezpečně a relativně rychle ukotvíte skleník k zemi pomocí systému zemních vrutů.
Počet kotvících prvků záleží na typu skleníku:
- šířka skleníku 150 - 200 cm
- délka skleníku 100 - 200 cm => 4 kusy
- délka skleníku 200 - 400 cm => 6 kusů
- délka skleníku 400 - 600 cm => 8 kusů
- šířka skleníku 200 - 300 cm
- délka skleníku 100 - 200 cm => 6 kusů
- délka skleníku 200 - 400 cm => 8 kusů
- délka skleníku 400 - 600 cm => 10 kusů
Kotvící sada není použitelná na obloukové skleníky a na skleníky bez základny. Není nutné stavět podezdívku, vruty upevní skleník přímo k zemi. Na šířku i na délku je maximální rozteč mezi sousedními vruty 200 cm.
Upozornění:
- V místech, kde chcete zavrtávat zemní vruty, zkontrolujte možné podzemní překážky, jako jsou podzemní kabely, potrubí, optická vedení, stavební konstrukce apod. Pečlivě předem prověřte, že zavrtáním vrutů nemůžete nic přerušit nebo poškodit. Pro optimální přípravu stavby se doporučuje zkontrolovat potřebné mapy pozemku, plány a případně použít zařízení pro detekci podzemních kabelů nebo potrubí. Zemní vruty nemohou být instalovány v písčité nebo v bažinaté půdě, v případě vysoké hladiny podzemní vody, změkčení terénu těžkým deštěm nebo záplavou. Při navážce musíte posoudit jak dlouho na místě navážka je. Pokud více než 10 let nebo je udusaná a uježděná, není to problém a zemní vruty je možné použít. Pokud stavíte u zdi, tak minimální možný odstup je 20 cm. Doporučujeme však ideálně vzdálenost 40 cm od zdi.
- Zemní vruty slouží pouze pro ukotvení základny, resp. skleníku. Základna musí být po celém obvodu podepřená, tak aby mezi základnou a zemí nebyla mezera. Tu lze vyplnit hlínou a dobře udusat nebo cihlami (dlaždicemi, dřevěnou fošnou, apod.). Vruty je možné zavrtat i mírně pod úroveň okolního terénu (max. cca 1-2 cm). Pak je nutné prostor mezi vruty do této hloubky pro základnu odkopat. Pozor ? pro přišroubování víčka vrutu je také nutné trochu odkopat zeminu okolo víčka. Toto řešení má určitou výhodu v tom, že základna zasahuje až na zem a nevznikne volný prostor, který je nutný vyplnit. Pokud necháme mezi zemí a základnou volný prostor, tak do skleníku mohou velmi lehce vlézt drobní hlodavci a škůdci plus může dojít k poškození skleníku podfouknutím větru do skleníku spodem pod základnou.
|